Údržba laserové řezačky

V Industra LABS provozujeme laserovou řezačku ThunderLaser Nova 63. Je to 120W CO2 řezačka na nekovy. Lab je po stěhování mimo provoz a já nejsem členem core týmu. Po více než 15 měsících jsme již nasbírali nějaké zkušenosti. S čím jsme se museli prát (a vy pravděpodobně také)? Text je cílen převážně na provozovatele otevřených labů nebo míst, kde má k laseru přístup více lidí.

Ovládací software

Dostali jsme něco, co se nazývá RD Works. Software dodaný výrobcem, takže jak asi můžete čekat - vysoká spotřeba zdrojů, žádná podpora Linuxu/Mac OS, zmatené rozhraní.

Rozhodli jsme se, pro pohodlí našich členů a pro udržení našeho psychického zdraví, využít software LightBurn. Placený univerzální software pro obsluhu CO2 laserů. Multiplatformní, nespotřebuje moc systémových zdrojů, je poměrně rychlý a autoři občas schválí některý z feature requestů. Ovládá se snadno. Nevýhodou je, že neumožňuje zamknout nějaké funkce. Někteří uživatelé jsou schopni použít i funkce, jejichž použití výslovně zakážete...

Údržba

Fyzická údržba je nezbytná a je nutné ji provádět celkem často.

 • Výměna vody v chladiči. Pro chlazení používáme kohoutkovou vodu, zatím jsme nezaznamenali žádné problémy kvůli minerálům nebo nečistotám. Výměnu veškeré vody z okruhu provádíme jednou za několik měsíců.
 • Čištění čočky. Čočka je špinavá vždy, když nemáte čas ji čistit, na to si budete muset zvyknout. Čočka je čištěna vždy, když je znečištěná - prach, nebo ještě hůže "mlha" na čočce. Používáme čistící pady určené pro tento typ optiky. Nepoužívejte spreje a hadříky na brýle. Čištění také nedovolujte členům vašeho labu, v lepším případě použijí sprej na brýle, v horším tričko.
 • Čištění zrcadel - stejně jako s čočkou.
 • Seřízení zrcadel - další nutná součást údržby, kterou je nutné provádět když degraduje výkon laseru. Zrcadla se pohybem os postupně vychýlí takovým způsobem, že na materiál, který běžně potřebuje na čistý řez 40% výkon, nyní potřebuje 60% a úplatek k tomu. Seřízení není časově tak náročné, jak by se mohlo zdát, ale o tom až někdy jindy. Na YouTube je několik postupů.
 • Seřízení stolu. Časem se může stát, že levá strana stolu je na levé straně od laserové hlavy vzdálená 10 milimetrů a na opačné 13. Často si vystačíte s jemným zatáhnutím za řemen jedné strany laseru, jelikož mohl přeskočit krok nebo podobná chyba, která způsobí nerovnoběžnost stolu a dalších os. Někdy ale bude nutné sundat voštinu a ručně kalibrovat její podklad.
 • Čištění filtrů. Zacpaný filtr neumožní odtah spalin, ty pak zůstávají v laseru, snižují tak výkon paprsku a po otevření se vyvalí do místnosti. To jsem si už také jednou vyzkoušel a stačilo mi to. Nyní již čistím pravidelně...

Školení a podpora

Před tím, než k laseru někoho pustíte, je třeba ho zaškolit. Během školení by se student měl dozvědět něco o bezpečnosti, povolených materiálech, fyzickém ovládání laseru a ovládácím SW. Také by měl vidět praktickou ukázku a sám si hned po školení vše vyzkoušet, samozřejmě pod vaším dozorem. Na mých školeních se snažím o individuální přístup - lidé si prohlédnou různé typy výrobků z laseru, podívají se na live demo a každý proškolený si po skončení školení musí laser zkusit ovládat a vypálit vzorový objekt. Přístup ke stroji neudělím nikomu, kdo nepředvede, že chápe základní principy obsluhy laseru. Během tohoto "testu" se také lidé mohou doptat na věci, které během školení nezazněly, a základní principy si lépe uložit do paměti, než když o nich jenom uslyší. Po školení je k dispozici prezentace, manuál a support na labovém chatu.

Tipy

 • Určitě mějte alespoň nějaké filtry/bariéry hned mezi laserem a trubkou/hadicí na odtah spalin. Jejich (de)montáž kvůli čištění je snazší takhle na zemi než ve třech metrech nad zemí.
 • Logujte použití různých typů čoček/hlav. Můžete stokrát opakovat, že hlavu x není možné použít pro materiál y, ale někdo ji přesto použije a téměř zničí.
 • Pro jednoduchý test, zda je nutné čistit/seřídit zrcadlo, si určete nějaký základní materiál, který jde dobře vyříznout na určitý, co nejmenší, výkon - třeba 40%. Já používám MDF nebo HDF. Jakmile se ze 40 stane 55 nebo 60, je čas na údržbu.
 • Nenuťte uživatele znovu vynalézat kolo. S ovládacím softwarem si pravděpodobně budete jako správci rozumnět nejlépe, sepište tedy různé rady a návody, co a jak udělat. Předejdete tak zbytečným dotazům a problémům.
 • Veďte si servisní log, ať už se o laser staráte sami nebo je vás víc. A to nejlépe papírový, který bude vedle laseru. Je to nejrychlejší způsob jak zjistit, kdy, kdo a co na laseru servisoval.
 • Veďte tabulku doporučených hodnot pro řezání a vzorníky pro gravírování nejvíce používaných materiálů. Většina uživatelů si nepřeje trávit hodiny experimentováním, jakou rychlost s výkonem potřebují na pěkné gravírování HDF...
 • Podpořte uživatele, ať se nebojí experimentovat. Hodně lidí se k laseru bojí přiblížit, aby mu náhodou něco neudělali. Opatrnost je samozřejmě důležitá, ale při dodržování několika pravidel a zdravém rozumu laseru nijak ublížit nemohou. Ukažte jim během školení, že se bát nemusí a opravdu se nic nestane, když dřevěný materiál budou pálit výkonem 40 W místo doporučených 35.

Pokud také provozujete laserovou řezačku, podělte se prosím o vaše poznatky. Rád se přiučím.

Add new comment

Plain text

 • No HTML tags allowed.
 • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
 • Lines and paragraphs break automatically.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.